Miejskie Przedszkole Publiczne nr 3

"... pozwól dziecku poznać świat w przedszkolu,
aby ono zechciało pokazać się w świecie ..."

<Motylek

Aktualne informacje

Uwaga na fałszywą stronę Facebookową

Na stronie Facebooka można znaleźć konto o nazwie „Przedszkole Nr3. Miś Uszatek Starogard Gdanski”. NIE JEST TO KONTO ZAŁOŻONE PRZEZ PRZEDSZKOLE. Prosimy o zgłaszanie strony jako podszywającej się. Przedszkole nie odpowiada za treści tam umieszczone. Dziękujemy za zrozumienie.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

              W dniach 13 i 31 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste spotkania z okazji Święta Babci i Dziadka, które w tegorocznym kalendarzu przypadało w czasie ferii zimowych. Bardzo cieszymy się, że po latach pandemii mogliśmy powrócić do tradycji zapraszania Drogich Seniorów do naszego przedszkola, by wspólnie cieszyć się ich świętem. Dzieci bardzo chętnie występowały przed tak kochaną publicznością prezentując swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne, a na koniec wręczyły wykonane własnoręcznie upominki i złożyły życzenia. Był to czas pełen radości, ciepła i czułości, pokazujący jak ważni są dziadkowie w życiu najmłodszych,  i jak wnuczęta są ważne dla swoich dziadków.

Odkrywcy

JASEŁKA

Nadchodzący czas Świąt Bożego Narodzenia to także  czas opłatkowych spotkań z rodzicami naszych dzieci. Grupy „Biedronki”, „Odkrywcy” i „Kolorowe kredki”, kultywując bożonarodzeniowe tradycje, przygotowały dla swoich bliskich „Jasełka”. Nie zabrakło wzruszeń przy łamaniu się opłatkiem oraz wspólnego kolędowania. Cieszymy się, że po długim czasie pandemii znów możemy przyjmować gości w naszych przedszkolnych progach i że rodzice mogą uczestniczyć w życiu przedszkolnym swoich pociech.

Odkrywcy – Jasełka

TEATR

12 grudnia dzieci ze starszych grup wzięły udział w przedstawieniu „ Plastusiowy pamiętnik” w Kinie Sokół Starogardzkiego Centrum Kultury. Historia oparta na szkolnej lekturze M. Konopnickiej wywołała dużo emocji i uśmiechu. Sama opowieść liczy już ponad 80 lat, jednak nadal przejmuje i ciekawi najmłodszych, zaś jej ponadczasowe wartości: przyjaźń, koleżeństwo oraz wzajemna  życzliwość i pomoc były i zawsze będą aktualne i potrzebne w edukacji nie tylko dzieci😊.

 

KIERMASZ

            9 grudnia w naszym przedszkolu odbył się Kiermasz Świąteczny. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w jego organizację, za ozdoby świąteczne i pyszne ciasta, a zwłaszcza rodzicom, którzy wsparli to przedsięwzięcie dokonując zakupów. Okazało się, że kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem, mamy nadzieję, że pomysł organizacji tego wydarzenia Państwu się spodobał i wpisze się w nasz kalendarz na kolejne lata.

 

MIKOŁAJKI Z SENIORAMI

                         Dnia 12 grudnia z okazji minionych Mikołajek, grupę Tęczowe Nutki, odwiedzili Seniorzy z Dziennego Domu Senior+. Wizyta odbyła się w ramach współpracy naszego przedszkola z Domem Seniora i sprawiła przedszkolakom wiele radości. Takie wspólne spędzanie czasu łączy pokolenia.

 

MIKOŁAJKI

               6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się wyczekiwany, ukochany Święty Mikołaj! Odwiedził wszystkie grupy wywołując wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. A ponieważ dzieci były wyjątkowo grzeczne, Mikołaj przyniósł do każdej sali wór wspaniałych zabawek oraz słodkości dla każdego dziecka. No i obiecał, że przyjedzie do naszego przedszkola za rok.

Mikołajki – Motylki

KONKURS

            30 listopada 2022 r. został rozstrzygnięty międzyprzedszkolny konkurs: „Drzewo mój przyjaciel” zorganizowany przez Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 w Starogardzie Gdańskim. Mamy swoich laureatów! Wśród nagrodzonych znalazły się dzieci z naszego przedszkola, z grupy „Odkrywcy”: Antonina Czerwińska, Wiktoria Gajewska, Fabian Hashad i Stanisław Zagórski.
Jesteśmy dumni, serdecznie gratulujemy dzieciom, ich rodzicom oraz opiekunkom grupy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs – rozdanie nagród – Odkrywcy

TEATR GARGULEC

           29 listopada nasze przedszkolaki wzięły aktywny udział w spektaklu: „Hamburgery atakują”, którego głównym celem było podjęcie walki z niezdrowymi nawykami żywieniowymi u najmłodszych. Moda na hamburgery, hot-dogi, chipsy i colę zdetronizowała popularność marchewki, jabłek oraz innych warzyw i owoców. Naszym milusińskim, podatnym na wszechobecne reklamy, przyszła z pomocą atrakcyjna, humorystyczna, pełna emocji opowieść w wykonaniu teatru Gargulec.

Wiewiórki – teatrzyk

ANDRZEJKI

              W ostatnich dniach listopada, starym zwyczajem świętowaliśmy Andrzejki. W atmosferze tajemniczego nastroju, podtrzymując staropolskie tradycje odgadywaliśmy, co skrywa cień zastygniętego wosku, jaką wróży przyszłość. W grupie „Wiewiórki” pojawili się zaproszeni goście – rodzice, aby wspólnie pobawić się ze swoimi pociechami w andrzejowe wróżby. Tradycja przetrwała do dzisiaj, chociaż same wróżby traktowaliśmy jednak z przymrużeniem oka.

Kotki

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim puchatym przyjacielem. Już od lat jest to szczególna okazja do świętowania i różnorodnych zabaw w naszym przedszkolu, zwłaszcza, że naszym patronem jest właśnie pluszowy miś. To miłe każdemu dziecku święto pokazuje, że mimo atrakcyjności nowoczesnych zabawek, pluszowe misie zajmują bardzo ważne miejsce w życiu naszych pociech.

Odkrywcy – Dzień Misia

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

              22 listopada 2022 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na Przedszkolaka dzieci z grupy „Tęczowe Nutki”. Mali artyści zaprezentowali przygotowane z dużą starannością wiersze, piosenki oraz tańce. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania. Pani Monika Jelińska – przewodnicząca Rady Rodziców, przyjęła dzieci do grona społeczności przedszkolnej. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Państwo M. Ł. Wojak zasponsorowali dla wszystkich tort. Gratulujemy wszystkim naszym przedszkolakom i dziękujemy rodzicom zaangażowanym w przeprowadzenie uroczystości.

Tęczowe Nutki – Pasowanie

PRAWA DZIECKA

                 20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Z tej okazji, w poniedziałek 21 listopada obchodziliśmy w przedszkolu MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF, o których dzieci dowiadywały się na poświęconych tej tematyce zajęciach. W salach dominował kolor niebieski – kolor organizacji działającej na rzecz dzieci. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać, a upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko dorosłym. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.

LOGORYTMIKA

               17 listopada starsze grupy wzięły udział w zajęciach logorytmiki prowadzonych przez p. Magdę ze Starogardzkiego Centrum Edukacji Muzycznej. Zajęcia prowadzone były w formie zabaw i miały na celu: usprawnianie narządów mowy, kształtowanie twórczej postawy, kształcenie poczucia rytmu oraz umuzykalnienie dzieci. Zaangażowanie dzieci pokazało, że przedszkolaki dobrze się bawiły, a jednocześnie uczyły przez zabawę😊.

Wiewiórki – logorytmika

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

                  10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Niepodległości. Z tej okazji kolejny raz przedszkole przyłączyło się do akcji MEN „Szkoła do hymnu” i o godzinie 11:11 dzieci w galowych strojach wraz ze swoimi opiekunami odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”. Dodatkowo starszaki z grupy „Odkrywcy” pod kierunkiem pani Małgorzaty Lorkowskiej przedstawiły program słowno-muzyczny, w którym krótko opowiedziały historię Polski w okresie zaborów oraz walkę narodu polskiego o wolność. Tego dnia całe przedszkole udekorowane było symbolami narodowymi wykonanymi przez dzieci, natomiast  udział w uroczystości był prawdziwą „lekcją patriotyzmu” dla naszych pociech.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

               4 listopada obchodziliśmy święto, bliskie wszystkim dzieciom – Dzień Postaci z Bajek! Z tej okazji, w niektórych grupach część dzieci zaprezentowała się w strojach swoich ulubionych bajkowych bohaterów i wzięła udział w Bajkowym Balu. Tego dnia dzieci wykazały się znajomością bajek rozwiązując zagadki słowne, obrazkowe i muzyczne, rozpoznawały bajki po rekwizytach oraz po przeczytanych fragmentach książek. Wzięły również udział w bajkowych konkurencjach sprawnościowych. Wszystko to, by przenieść się do bajkowej krainy.

Bohaterowie bajek przekazują dzieciom wzory właściwych zachowań oraz wartości, którymi warto kierować się w życiu. Bajki uczą, umożliwiają przeżywanie wielu emocji, wzbogacają wyobraźnię, a także rozwijają u dzieci zainteresowania czytelnicze.

 Drodzy rodzice, zachęcamy, czytajcie bajki swoim dzieciom! NAPRAWDĘ WARTO!

 

PRZEDSZKOLE PAMIĘTA

           Już po raz czwarty nasze przedszkole przyłączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. W ramach tej akcji przedszkolacy wraz z opiekunami odwiedzili lokalne miejsca pamięci, poznali związaną z nimi historię oraz zapalili znicze. Akcja miała na celu nawiązanie do polskiej tradycji świąt zadusznych, gdy w sposób szczególny wspominamy nie tylko naszych bliskich, ale również tych, którzy na zawsze zapisali się w naszej historii – tej narodowej i tej lokalnej.

Przedszkole Pamięta – Kolorowe Kredki

 

DZIEŃ DYNI

        Dnia 28 listopada w grupie Biedronki obchodziliśmy „Dzień Dyni”. Celem zajęć było rozwijanie aktywności i wyobraźni twórczej  dzieci poprzez różnorodne wykorzystanie dyń w działalności plastyczno-technicznej, ruchowej i zdrowotnej. Mamy nadzieję, że przez wspólną zabawę i działania zwróciliśmy uwagę dzieci i państwa na walory odżywcze tego, jakże rozpoznawalnego, ale mało znanego i niedocenianego w naszej kuchni warzywa.

Dzień Dyni – Biedronki

 

WIZYTA SENIORÓW Z DZIENNEGO DOMU SENIORA+

              Tradycją naszego przedszkola stało się organizowanie spotkań dla seniorów z Dziennego Domu Senior+.
 28 października grupa ” Tęczowe Nutki” przygotowała dla gości program artystyczny z okazji minionego Dnia Seniora.
Dzieci zaprezentowały piosenki i wierszyki. Spotkania z seniorami pozwalają dzieciom nawiązać relacje z osobami starszymi, dostrzec ich potencjał. Takie międzypokoleniowe działania przynoszą wiele korzyści.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie!!! 

Spotkanie z Seniorami – Tęczowe Nutki

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

              Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty. Na tę okoliczność dzieci poszczególnych grup własnoręcznie przygotowały upominki dla pracowników naszego przedszkola oraz zaproszonych gości. „Motylki” pod opieką nauczycielek Beaty Mazur i Ewy Malinowskiej zaprezentowały program artystyczny, w wierszykach i piosenkach złożyły piękne życzenia i podziękowania wszystkim pracownikom „Misia Uszatka”. Jak co roku specjalnymi gośćmi byli emerytowani pracownicy naszego przedszkola.  
Dziękujemy za pamięć oraz ciepłe, serdeczne życzenia😊
Do życzeń i podziękowań włączyli się również rodzice naszych pociech, za co szczególnie dziękujemy.

DEN – Motylki

 

DEN

 

DZIEŃ DZIEWCZYNEK 

                        Nie wszyscy wiedzą, że 11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. W niektórych grupach na te okoliczność chłopcy wręczyli małym damom upominki, były tańce, zabawy i wszystkim towarzyszył wspaniały humor. Młodzi dżentelmeni z grupy Tęczowe Nutki popisali się także umiejętnościami kulinarnymi, przygotowując dla dziewczynek przepyszną i zdrową sałatkę owocową.

Kotki

 

POLICJANTKA W PRZEDSZKOLU

                        W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym 10 września gościliśmy w przedszkolu przedstawicielkę Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, jak ważnym elementem  bezpieczeństwa są odblaski, które pozwalają na bycie widocznym na drodze – niewielki przedmiot, a może uratować życie. Wizyta była także okazją do bliższego poznania specyfiki zawodu policjanta. W czasie wizyty dzieci mogły wsiąść do policyjnego radiowozu oraz zobaczyć podstawowy sprzęt jakim dysponują policjanci. Serdecznie dziękujemy za pomoc w edukacji naszych pociech.

A czy Wasze dziecko ma odblask?

 

BLIŻEJ WSI

              W ramach edukacji przyrodniczej i społecznej 04.10.2022 odbyło się spotkanie z gospodyniami i zwierzętami z „Zagrody Powroty”. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach „Mleczna droga”, w czasie których uczestniczyły w produkcji masła, twarogu, a co odważniejsi podjęli się nawet dojenia kozy o imieniu Jaga. Wiele radości wśród dzieci wywołała mała, nieco niesforna kózka, która chętnie przyjmowała przyjazne głaskanie dzieci. Takie spotkania to doskonała okazja do nauki przez doświadczenie.

 

BEZPIECZNI ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ

            Na początku roku szkolnego w naszym przedszkolu realizowana jest tematyka bezpieczeństwa. 03 października dzieci z grupy „Wiewiórki” odwiedziły siedzibę Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim. Zajęcia miały na celu przygotowanie naszych pociech do odpowiedzialnego i bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym. Okazało się, że Funkcjonariusze Starogardzkiej Straży Miejskiej nie tylko dbają o bezpieczeństwo, spokój i porządek w mieście, ale również wspierają najmłodszych w tak ważnym obszarze edukacji. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w troskę o bezpieczeństwo  naszych młodych obywateli.

Wiewiórki w Straży Miejskiej

 WYCIECZKA

             Dnia 30 września dzieci z rodzicami z grupy „Kolorowe Kredki” oraz nauczycielkami Justyną Lehmann i Anną Rocławską odbyły wycieczkę do Zagrody Kociewskiej w Godziszewie. Rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w zorganizowanych zawodach sportowych, karmili miejscowe zwierzęta, korzystali z atrakcji Parku Zagrody Kociewskiej oraz poznali wybrane elementy gwary i kultury kociewskiej. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku oraz ogniska z kiełbaskami. Wspólny wyjazd zakończył się pamiątkowym zdjęciem.

Kolorowe kredki – Wycieczka do Karczmy Kociewskiej

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

             30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w naszym przedszkolu we wszystkich grupach dziewczynki wręczały chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane laurki i inne przygotowane niespodzianki. To jedno z wielu świąt obchodzonych w przedszkolu, które uczy wrażliwości, wzajemnej życzliwości, angażowania się w sprawy małych społeczności oraz wzmacnia relacje w grupie. Tego dnia zaangażowanie dziewczynek pozwoliło poczuć się każdemu dżentelmenowi WYJĄTKOWO!

„Dzień Chłopaka” – Kotki

 

DZIEŃ GŁOSNEGO CZYTANIA

            29 września w grupie “Tęczowe Nutki” obchodziliśmy „Dzień Głośnego Czytania”. Celem tej akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom, czerpanie przyjemności z czytania i słuchania. W ramach tej akcji zaprosiliśmy wicedyrektor panią Agnieszkę, która przeczytała nam opowiadania z cyklu „Miś Uszatek”. Wszystkie dzieci w skupieniu i z zaciekawieniem słuchały bajkowych opowieści. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

                   We wtorek 20 września świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Radosna atmosfera udzielała się wszystkim od samego rana. Niespodzianki, zabawy i pląsy przy muzyce, upominki, medale, baloniki – wszystko to podkreślało wyjątkowość i świąteczny charakter dnia. Dużo frajdy też, sprawiło dzieciom łapanie baniek mydlanych w ogrodzie przedszkolnym. W tym dniu, na twarzy każdego przedszkolaka gościł uśmiech!

Motylki – Dzień Przedszkolaka

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

                   16.09.2022 nasze przedszkole, jak co roku, wzięło udział w akcji „Sprzątania Świata”. Tym razem akcji przyświecało hasło: „WSZYSTKIE ŚMIIECI SĄ NASZE”. Jest to dobra okazja do wspólnej pracy na rzecz ochrony środowiska, do promowania nieśmiecenia, do edukacji w zakresie segregacji odpadów. Wyposażeni w rękawiczki i worki wyruszyliśmy posprzątać nasze miasto. Dzięki takim działaniom dzieci z „Misia Uszatka” wiedzą, że to także od nich zależy, czy nasze najbliższe otoczenie będzie czyste i piękne.

 

EWAKUACJA

             W  czwartek 15.09.2022 w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Uświadamianie wychowankom zagrożeń i praktyczne działania w postaci właściwego zachowania się na dźwięk alarmu pozwalają dzieciom nabyć przekonania, że poradzą sobie w sytuacji faktycznego zagrożenia. Cała akcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie!

 

MAŁY SPORTOWIEC

         Już 8 września rozpoczęliśmy zajęcia ogólnorozwojowe we współpracy z trenerami i wolontariuszami Starogardzkiego Klubu Sportowego „Beniaminek”. Jest to forma zajęć zachęcająca do ruchu jako zdrowego stylu życia,  jednocześnie szansa na odkrywanie i rozwijanie nowych, sportowych talentów.

 

 

WITAMY W PRZEDSZKOLU

            W roku szkolnym 2022/2023 w naszym przedszkolu funkcjonuje 7 grup przedszkolnych.

Witamy  serdecznie Rodziców i Dzieci, którzy w tym roku szkolnym dołączyli do grona „Misia Uszatka” . Serdecznie witamy również  naszych Przedszkolaków i ich Rodziców powracających z wakacji!

Już czas na wspólne spotkania, nowe  wyzwania i doświadczenia, na naukę, ale przede wszystkim na wspaniałą zabawę w gronie miłych koleżanek i kolegów.

Zachęcamy do czytania informacji redagowanych i publikowanych przez nauczycielki w zakładkach poszczególnych grup oraz do zaglądania do galerii, gdzie zamieszczane będą zdjęcia z wydarzeń przedszkola.