Miejskie Przedszkole Publiczne nr 3

"... pozwól dziecku poznać świat w przedszkolu,
aby ono zechciało pokazać się w świecie ..."

<Motylek

Aktualne informacje

„PODRĘCZNIKI” W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

Informujemy, że na stronie internetowej wydawnictwa WSiP

https://www.wsip.pl/przedszkole-wsip-online/

dostępne są on-line tegoroczne karty pracy „Plac zabaw”.

 

Pierwsze na tej stronie są propozycje zabaw i aktywności dla dzieci, z których również warto skorzystać. Kolejno znajduje się pakiet „Plac zabaw”, z którego (w celu podglądu) należy wybrać odpowiednią grupę wiekową.

Nie ma konieczności drukowania kart pracy! Wiele zadań można wykonać (opowiedzieć, wskazać, przyporządkować, itp.) oglądając je na ekranie urządzeń (tablet, telefon, komputer), w niektórych przypadkach wystarczy na kartce napisać/narysować rozwiązanie zadania. Do ćwiczeń grafomotorycznych wystarczy ręcznie narysować, czy napisać proponowane zadania.

Prosimy potraktować karty pracy on-line jako wsparcie – dodatkowe pomysły do wykorzystania w zabawach ze swoimi dziećmi, które tak chętnie dokumentujecie nam za pomocą nadsyłanych zdjęć.

Pragniemy przy tej okazji wyrazić Państwu swoje uznanie za pomysłowość i zaangażowanie w zabawy z dziećmi, a dzieciom pogratulować wspaniałej twórczości i postępów w rozwoju. I choć to bardzo trudny czas pod względem wielu spraw, z cała pewnością spowoduje on zacieśnienie i wzmocnienie, tak ważnych wzajemnych relacji rodzinnych – istotnych w prawidłowym rozwoju dziecka.

 

Dziękujemy i życzymy miłej zabawy.

           

 Szanowni Rodzice!

              W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19,

Minister Edukacji Narodowej wprowadził  czasowe ograniczenie  funkcjonowania

przedszkoli  i szkół do dnia 10 kwietnia 2020 r.

Dlatego proszę o otoczenie dzieci szczególną opieką, cierpliwe wyjaśnienie dzieciom

dlaczego nie mogą iść do przedszkola, dlaczego nie mogą kontaktować się z kolegami,

koleżankami. Pamiętajmy o częstym  przypominaniu dzieciom zasad utrzymywania czystości

i higieny.  Czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji

 i współpracy.  W związku z tym, na stronie internetowej przedszkola będziemy

umieszczać propozycję  zabaw, zadań dydaktycznych, w celu realizacji podstawy

programowej wychowania przedszkolnego, jak  i organizacji wspólnego czasu z dzieckiem.

Należy pamiętać, że dziecko w wieku przedszkolnym uczy się  przez zabawę, przy czym

towarzyszy mu  zasada od najbliższego do dalszego poznawania.

Akceptuj  i wspieraj – to właściwe określenia do organizacji wspólnego czasu  z dziećmi.

                                                                     

Z wyrazami szacunku – Maria Ziemer

 

 

KONKURS PLASTYCZNY

Na konkursZabytki i pomniki naszego miasta wpłynęło 55 prac plastycznych z placówek przedszkolnych:

Miejskie Publiczne Przedszkole 2

Miejskie Publiczne Przedszkole 3

Miejskie Publiczne Przedszkole 4

Miejskie Publiczne Przedszkole 5

Miejskie Publiczne Przedszkole 6

Miejskie Publiczne Przedszkole 8

Miejskie Publiczne Przedszkole 10

Oddział Przedszkolny przy PSP 6

Niepubliczne Przedszkole Aniołek

Przedszkole Przylesie

 

Nagrodzone prace:

Laura Wiszniewska MPP6

Paulina Piernicka MPP5

Wiktoria Suwalska Przedszkole Przylesie

 

Wyróżnienia:

Alan Graczyk Oddział Przedszkolny przy PSP6

Mateusz Weltrowski MPP3

Amelia Spychalska MPP3

Klaudia Wachowska MPP3

Marcelina Koller Oddział Przedszkolny przy PSP6

 

Serdecznie gratulujemy małym artystom ich rodzicom i opiekunom!

Wystawa pokonkursowa w Urzędzie Miasta z przyczyn technicznych zostaje przeniesiona na koniec marca. Od 12 marca będzie je można zobaczyć w holu naszego przedszkola (MPP3).

 

KONKURS

       14 lutego odbył się XVI Konkurs Recytatorski zorganizowany przez Miejskie Przedszkole Publiczne nr 8 w Starogardzie Gdańskim, pod tytułem „Ale to już było… poezja J. Brzechwy i J. Tuwima”. Dzieci ze starogardzkich przedszkoli prezentowały jedne z najpopularniejszych utworów literatury dziecięcej. Mamy swoją laureatkę – Amanda Polender z grupy „Sówki” zajęła I miejsce w konkursiegratulujemy!!!

 

BAL KARNAWAŁOWY

        Bal karnawałowy to dla przedszkolaków niezwykła, wyjątkowa i wyczekiwana okoliczność. Od kilku tygodni narastała atmosfera oczekiwania – karnawał to czas niezliczonych zabaw, z których chyba najbardziej cieszą się dzieci. 8 lutego w naszym przedszkolu kolorowy korowód bajkowych postaci zgromadził się w sali „Jeżyków”. Dzieci, w specjalnie na te okazję przygotowanych strojach, przepełnione radosnym podekscytowaniem spędziły czas na tańcach i wspólnej zabawie. Nie zabrakło też konkursów i słodkiego poczęstunku.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

        Dzień Babci i Dziadka na stałe wpisany jest w kalendarz imprez w naszym przedszkolu. Właśnie z tej okazji na przełomie stycznia i maja odbyły się uroczystości w poszczególnych grupach. Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem wysłuchali czułych słów, kierowanych pod ich adresem. Był to dzień pełen radości, wzajemnej życzliwości, a co najważniejsze wspólnie spędzony z najbliższymi sercu. Nasi milusińscy włożyli wiele wysiłku, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość oraz podziękować Dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków.

„Słoneczka”

 

SPOTKANIA WIGILIJNE

       W miesiącu grudniu, w przedszkolu tradycyjnie panował świąteczny klimat, a to za sprawą wigilijnych spotkań z rodzicami. Kultywując bożonarodzeniowe tradycje dzieci przygotowały dla swoich bliskich przedstawienia o tematyce świątecznej. Ciepła atmosfera towarzyszyła również licznym zajęciom otwartym, w których, jak zwykle, rodzice brali liczny udział. Nie zabrakło wzruszeń przy łamaniu się opłatkiem oraz wspólnego kolędowania.

„Jeżyki” – Jasełka

 

DZIENNY DOM SENIORA          

         Kończy się piękny okres Bożego Narodzenia,  a wraz z nim odchodzą na rok zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe. Seniorzy z Dziennego Domu Senior + zaprosili dzieci z gr ” Słoneczka ” i przygotowali własny spektakl – Jasełka. W czasie przedstawienia nie zabrakło pozytywnych emocji, aktorzy wywoływali na twarzach dzieci uśmiech łącząc fabułę przedstawienia ze śpiewaniem kolęd. Spotkanie zakończone zostało słodkim poczęstunkiem dla dzieci.

 

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA

           W dniach 16 – 20 grudnia w naszej placówce w poszczególnych grupach odbyły się Spotkania Wigilijne z Rodzicami,  którzy mimo wielu przedświątecznych obowiązków jak zwykle licznie przybyli do przedszkola. Dzieci zaprezentowały przygotowane specjalnie na tę okazję programy artystyczne, tematyką nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia. Część spotkań połączona była z zajęciami otwartymi, które wzbudzają wiele pozytywnych emocji wśród rodziców i dzieci. Dla rodziców jest to okazja, aby zobaczyć jak funkcjonuje ich dziecko w grupie przedszkolnej. To bezcenny czas poświęcony tylko dzieciom.

„Żabki” – zajęcia otwarte

 

SPOTKANIE Z SENIORAMI

             18 grudnia dzieci z  grupy ” Słoneczka ” odwiedziły Seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej, którzy zaprosili nas do wspólnego dekorowania świątecznych pierniczków. Spotkanie z Seniorami okazało się cudowne – szybko otoczyli nasze przedszkolaki opieką i razem udało się nam wyczarować piękne i aromatyczne pierniczki,  które  Seniorzy wcześniej upiekli specjalnie na spotkanie z nami. Trudno było się oprzeć zapachowi ciasteczek –  więc szybko znikały z talerzyków! Po słodkiej uczcie zaprosiliśmy Seniorów na mini świąteczny koncert –  zaśpiewaliśmy im piosenkę o zielonej choineczce i Mikołaju, wręczyliśmy też pamiątkowe świąteczne choineczki, na spotkaniu pojawił się również Święty Mikołaj, który częstował dzieci słodyczami. Serdecznie dziękujemy za piękne spotkanie, na pewno długo zostanie nam ono w pamięci. 

 

MIKOŁAJKI

               6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się ukochany Święty Mikołaj! A ponieważ dzieci były wyjątkowo grzeczne, Mikołaj przyniósł im słodkie upominki, a do każdej sali wór wspaniałych zabawek. Odwiedził wszystkie grupy wywołując wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Dzieci zaś okazały wielkie zainteresowanie przyniesionymi podarkami. Miłym akcentem spotkania było wspólne zdjęcie z naszym gościem.

 

ANDRZEJKI

              W ostatnich dniach listopada starym ludowym zwyczajem świętowaliśmy Andrzejki. W atmosferze tajemniczego nastroju, podtrzymując staropolskie tradycje odgadywaliśmy, co skrywa cień zastygniętego wosku. W licznych wróżbach dzieci miały okazję dowiedzieć się, co czeka je w przyszłości. Tradycja przetrwała do dzisiaj, chociaż  same wróżby traktowaliśmy jednak z przymrużeniem oka, co dostarczało wiele śmiechu i radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Pośród tańców i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim puchatym przyjacielem. Już od lat jest to szczególna okazja do świętowania i różnorodnych zabaw w naszym przedszkolu, zwłaszcza, że naszym patronem jest właśnie pluszowy miś. To miłe każdemu dziecku święto pokazuje, że mimo atrakcyjności nowoczesnych zabawek, pluszowe misie zajmują bardzo ważne miejsce w życiu naszych pociech.

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI       

          11 listopada Polska świętuje odzyskanie niepodległości. W tym roku przypada 101 rocznica, odkąd Polska, po 123 latach zaborów, znów stała się niezależnym państwem. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w ramach kontynuacji ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, szkoły i przedszkola przystąpiły do akcji „Szkoła do hymnu”. Również nasze przedszkole wzięło udział w tym przedsięwzięciu. W odświętnych strojach z emblematami w kolorach narodowych o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to lekcja patriotyzmu, przygotowująca nasze pociechy do roli dobrego obywatela.

 KONKURS

           30 października 2019 r. został rozstrzygnięty Kociewski Konkurs Plastyczno-Fotograficzny dla Dzieci i Młodzieży: „Krajobraz Kociewia – tradycje i współczesność” zorganizowany przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Małgorzata  Stosik z grupy „Jeżyki” zdobyła               I nagrodę w kategorii fotografia. Serdecznie gratulujemy Małgosi i jej rodzicom!!!

Laureatka Małgorzata Stosik – Konkurs OPP

 

TEATRZYKI

             Cyklicznie w naszym przedszkolu odbywają się przedstawienia teatralne, które są doskonałą okazją do rozwijania postawy aktywnego widza. Spektakle podejmując tematy problemowe widziane/przedstawiane z perspektywy małego dziecka uczą i bawią, jednocześnie przygotowują do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych w dorosłym życiu. Już dwukrotnie gościliśmy w przedszkolu teatr „Gargulec”, w przedstawieniach: „Kalosze szczęścia” i „Zaczarowany koszyczek”.

Teatrzyk – „Jeżyki”

 

DBAMY O ZDROWIE

               W dniu 29 października w naszym przedszkolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie – naszych przedszkolaków odwiedziła pani higienistka stomatologiczna, która w bardzo przystępnej i ciekawej formie przedstawiła sposób dbania o piękny i zdrowy uśmiech. Dzieci dowiedziały się co to jest próchnica, dlaczego psują się zęby i jak prawidłowo należy je czyścić. Mamy nadzieję, że spotkanie to zmotywuje wszystkie dzieci do systematycznego dbania o swoje zęby. 

„Sowy” – spotkanie z higienistką

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

              Dnia 24 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. Bohaterami spotkania były najmłodsze dzieci z grupy „Słoneczka”. W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice oraz wicedyrektor pani Mieczysława Porazik . Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który przygotowały pod kierunkiem nauczycielek. Występując przed tak wielką publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. Punktem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie i nadanie tytułu „Prawdziwego Przedszkolaka”. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały drobne prezenty i dyplomy. Był to niezapomniany dzień pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycieli. 

„Słoneczka” z rodzicami

 

PRZEDSZKOLE PAMIĘTA

Nasze przedszkole  przyłączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej

związanej z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, oraz 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym dnia 25 października zapalimy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii naszego miasta, aby uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszego regionu.

‚Słoneczka” – „Przedszkole pamięta”

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

               W poniedziałek 14 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu dzieci przygotowały upominki dla pracowników przedszkola i zaproszonych gości. „Biedronki” pod opieką nauczycielek Justyny Lehmann i Anny Rocławskiej zaprezentowały inscenizację „Pomocnicy Pani Jesieni”, występ uświetniła tańcem grupa najmłodsza – „Słoneczka” . Jak co roku specjalnymi gośćmi byli emerytowani pracownicy naszego przedszkola.  

Szanowni Goście – DEN

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

            30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka, dziewczynki pod okiem nauczycielek zadbały aby każdy chłopiec poczuł się wyjątkowo, był to dzień pełen radości i dobrej zabawy. Dzięki koronom, muszkom i krawatom młodzi Panowie wyglądali wyjątkowo uroczyście, a niektórym z nich wyrosły nawet kolorowe wąsy.

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

                    Również 20.09.2019 nasze przedszkole, jak co roku, wzięło udział w akcji „Sprzątania Świata”. Tym razem akcji przyświecało hasło: „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!”. Wyposażeni w rękawiczki i worki, wyruszyliśmy wspólnie z innymi posprzątać nasze miasto. Dzięki takim działaniom dzieci z „Misia Uszatka” wiedzą, że to także od nich zależy czy nasze najbliższe otoczenie będzie czyste i piękne.

„EKO-Żabki”

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

                   W piątek 20 września świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Radosna atmosfera udzielała się wszystkim od samego rana. Wspólne zabawy przy muzyce, upominki, medale, baloniki, niespodzianki, bańki mydlane – wszystko to podkreślało wyjątkowość i świąteczny charakter dnia. Dużo frajdy i przygotowane niespodzianki sprawiły, że na twarzy każdego PRZEDSZKOLAKA, gościł uśmiech.

 

 

EWAKUACJA

                     Dnia 17.09.2019 r. w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Uświadamianie wychowankom zagrożeń i praktyczne działania w postaci właściwego zachowania się pozwalają dzieciom nabyć przekonania, że poradzą sobie w trudnych sytuacjach. Cała akcja przebiegła sprawnie, a nad wydarzeniem czuwali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

 

 

BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI

                    Bezpieczeństwo dziecka jest istotną sprawą w edukacji. Podejmowane działania profilaktyczne oraz systematyczne i zaplanowane zajęcia mają na celu wykształcenie u dziecka umiejętności samodzielnego dbania o swoje bezpieczeństwo i zdrowie.
Serdecznie dziękujemy Funkcjonariuszom z Komendy Straży Miejskiej za wsparcie i przeprowadzenie zajęć przygotowujących nasze pociechy do odpowiedzialnego i bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym oraz do rozumienia zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych.

 

WITAMY W PRZEDSZKOLU

                     Witamy serdecznie dzieci i ich rodziców powracających z wakacji, jak również tych, którzy w tym roku dołączyli do grona naszych przedszkolaków. Jak co roku dołożymy wszelkich starań by czas spędzony w przedszkolu upłynął naszym podopiecznym na miłej i twórczej zabawie, w przyjaznej atmosferze i w poczuciu bezpieczeństwa. By jak mówią słowa piosenki przedszkole stało się dla nich „drugim domem”.

 

***

W  bieżącym roku szkolnym 2019/2020

w naszej placówce funkcjonuje 7 oddziałów przedszkolnych.